#6 Czwórbój Boczarowy - kategoria trzecia (powieści historyczne)

Leave a Comment

Dzisiaj przyszedł czas na kolejną część Czworoboju Boczarowego!! Na warsztat biorę jeden z moich ulubionych gatunków literackich czyli powieść historyczną. Zabieram Was tam, gdzie drzemią tajemnice, zagadki, intrygi świata, które jest już za Nami. Chcecie go odkryć razem ze mną? To chodźcie z mną !  

III - Wiatr niosący pocałunek, intrygi i tajemnice(Powieści historyczne) 1. Cherezińska Elżbieta: Legion

Czas na kolejną kategorię. Wśród powieści historycznych bezkonkurencyjnie zwyciężyła powieść jednej z moich ulubionych autorek tego typu gatunków literackich, jakie miałem okazję przeczytać w moim krótkim życiu. Tą książką jest niezwykły Legion Pani Cherezińskiej. Pokuszę się o stwierdzenie, że było to najlepsze tomiszcze, jakie miałem okazję przeczytać w ubiegłym roku.

To dzieło jest opowieścią osadzoną w czasie II drugiej wojny światowej i przedstawia historie tworzenia się, a także działalności Brygady Świętokrzyskiej utworzonej przez partyzantów z terenu całego kraju, którzy niczego się nie ulękli - walczyli do końca. W tej opowieści dowiadujemy się także, jak wyglądało powstawanie określonych organizacji wolnościowych w Polsce podczas II wojny światowej, takich jak: NSZ, AK. Czytelnik może poznać niesnaski, które miały miejsce podczas walki o władzę, wpływy między organizacjami prawicowymi i lewicowymi. Autorka pokazuję nam, że nawet w sytuacji walki z okupantem Polacy nie mogli się zjednoczyć pod jednym sztandarem - często występowały podziały. 

Po  przeczytaniu Legionu, byłem po prostu olśniony jego blaskiem. Jestem wielkim fanem historii II wojny światowej i jeśli już czytam powieść historyczną osadzoną w tych czasach, to podchodzę bardzo krytycznie do powieści, jeśli chodzi o szczegółowość i prawdziwość faktów. Pani Cherezińska potrafiła po raz kolejny mnie zadowolić swoim Legionem. Ta powieść zmusza do przemyśleń, uczy postaw narodowościowych, tożsamości z własnym krajem, walki do upadłego i wyznawania własnych wartości, niezależnie od sytuacji. Te ponad 800 stron wyczerpują wszystko, co ja - wielki fan powieści o II wojnie światowej - może oczekiwać.

Koniecznie musicie ją przeczytać, jeśli macie taką możliwość. Nie ma co zwlekać. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla osób interesujących się historią, ale także dla każdego Polaka - opowieść zawarta w tej książce jest niesamowitą historią, którą każdy Polak powinien znać, gdyż jest to naszą chlubą. Warto o tym pamiętać. Dlatego bierzcie się do czytania. Gorąco polecam!  

2. Druon Maurice: Królowie przeklęci

Drugim miejscem w tej kategorii postanowiłem uhonorować monumentalny 7 tomowy cykl Pana Druona Królowie Przeklęci,  w którym warto się zanurzyć. Autor swoją sagę oparł na prawdziwych wydarzeniach- chciał je odwzorować w jak najlepszy sposób.

Przenosi Nas na łamach tych tomów do czasów panowania francuskiego króla Filipa IV, zwanego Pięknym. Król postanawia zniszczyć Zakon Templariuszy i zagarnąć ich cały majątek. Obmyśla wielką intrygę i oskarża Zakon o herezję. W wielkim, spektakularnym  procesie skazuje ich na śmierć poprzez spalenie na stosie. Przed zakończeniem swojego żywota Wielki Mistrz Templariuszy, Jakub de Moley, rzuca klątwę na króla, jego ród oraz wszystkich, którzy byli odpowiedzialni za śmierć templariuszy   Początkowo Ci, na których została nałożona klątwa, totalnie ją ignorowali. Uznali, że są to po prostu puste słowa, niepogodzonego ze swoją śmiercią człowieka upadającego. Jak srogo się pomylili, można się przekonać na kanwach tych powieści. Wydarzenia, które możemy śledzić nie toczą się wyłącznie wokół rzuconej klątwy - poznajemy kulisy walki o władzę, wpływy nie tylko w samej Francji, ale i W Europie. Autor nie zapomniał zawrzeć na kartach tej serii namiętności, które miały miejsce na każdym szczeblu społecznym, począwszy od najwyższych szczebli władzy, a skończywszy na najniższych grupach społecznych XIV wiecznej Europy. Dowiadujemy się o wszystkim tym, czym żył ówczesny świat- znakomita lekcja światopoglądowa dla czytelnika.

Autor, który stworzył tę serię, zasługuje naprawdę na wiele pochwał. Nie napisał zwykłych powieści historycznych, które mogą przejść bez echa. Stworzył coś niesamowitego, zapadającego w pamięć. Ja osobiście cenie Królów Przeklętych, nie tylko za wartką akcję, która trzyma w napięciu do końca, sposób stworzenia i prowadzenia bohaterów tej serii, ale także sposób jaki autor przedstawił czasy, w których mają miejsce wydarzenia omawiane w jego książkach. Po przeczytaniu tej całej serii uważam, że wiem o wiele więcej o historii Europy, niż przed sięgnięciem po te dzieła. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że Królowie Przeklęci, trafią w gusta osób nie lubiących za bardzo powieści historycznych - wystarczy się wczytać i zobaczyć, że pewne zachowania ludzkie, schematy działania i nierówności społeczności możemy spokojnie odnieść do czasów dzisiejszych.

Zdecydowanie polecam przeczytać cykl Królowie Przeklęci, nawet nie ma się co zastanawiać, na pewno nie będziecie żałować. Mogę Wam to zapewnić z całą stanowczością!

3. Domagalski Dariusz: I niechaj cisza wznieci wojnę

Na ostatnim miejscu podium w tej kategorii wylądował czwarty tom cyklu krzyżackiego Pana Dariusza Domagalskiego, o zastanawiającym tytule: I niechaj cisza wznieci wojnę. Zanim więcej powiem o tej pozycji książkowej, muszę Wam wyjaśnić, dlaczego akurat tę książkę postanowiłem umieścić w powieściach historycznych. Jeśli szukacie o niej informacji w internecie, zauważycie, że jest jest wydana przez Wydawnictwo Fabryka Słów i jest dołączona do serii: Asy Polskiej Fantastyki. Czyli racjonalnie rzecz biorąc, powinienem o niej mówić  na łamach innej kategorii. Zastanawiacie się co ten Boczar kombinuje? Owszem - to dzieło zawiera elementy literatury fantasy, odnosi się do mitologii i wierzeń słowiańskich, ale pisząc tę serię twórca oparł się na prawdziwych wydarzeniach historycznych, czyli konflikcie i wojnie pomiędzy Zakonem Krzyżackim, Państwem Polskim, a Wielkim Księstwem Litewskim. Tutaj można powiedzieć spokojnie, że gatunkowo książka jest powieścią historyczną, w którą wplecione są legendy, wierzenia słowiańskie, ale nie przeważają nad prawdą historyczną.

Ten czwarty tom cyklu krzyżackiego, jest zbiorem paru opowiadań ukazujących losy poszczególnych rycerzy zakonu krzyżackiego. Czy znajdujących się na najwyższych szczeblach, ale także tych zwykłych rycerzy walczących o swój byt. Ta seria opowiadań jest umiejscowiona w czasie, w którym zakon usilnie przygotowuję się do Wielkiej Wojny z Państwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. W każdym z owych opowiadań poznajemy także wiele ludów, które zostały podbite przez bractwo krzyżackie, najwięcej autor poświecą uwagi historii Żmudzi.

Powieść Domagalskiego nie jest kolejną spokojną, ckliwą opowieścią o dzielnych rycerzach, dla których honor jest najważniejszą sprawą i o których można opowiadać dzieciom na dobranoc. Zdecydowanie jest to opowieść ciężka, brutalna, pełna szczegółowych, krwistych scen dokonanych przez niegodziwych złoczyńców. Skrywając się pod płaszczami z krzyżem na piersi: mordowali, plądrowali i czynili to wszystko w imię wiary. Uważali, że tylko tak mogą się przysłużyć swojemu Panu - wojna była dla nich wszystkim. Domagalski w tej książce uwidocznił wszystko to, co było złe w Zakonie, to czego każdy rycerz z mieczem w ręku powinien się wystrzegać. Czytałem jego zbiór opowiadań z zapartym tchem i nie mogłem się oderwać. Po jej przeczytaniu, zadałem sobie jedno pytanie: dlaczego często bywa tak, że ludzie szukają usprawiedliwienia powołując się na to, że Bóg tak chciał? Gdy skończyłem ostatnią kartkę tej książki, po raz kolejny w swoim życiu stwierdziłem jedną rzecz. Fanatyzm religijny, nigdy do niczego dobrego nie prowadzi - niesie tylko zniszczenie i śmierć. On właśnie wznieca wojnę!!!...  

Zdecydowanie kolejna książka, którą mogę śmiało Wam polecić, leży u mnie na półce i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę,  naprawdę nie da się o niej tak łatwo zapomnieć, Na zakończenie dodam, że chociaż jest to 4 tom serii to spokojnie można go czytać nie zależnie od innych części serii, gdyż jest tylko jej dopełnieniem.

I na tym kończę kolejną podróż po następnej kategorii mojego Czworoboju Boczarowego! Jak wspomniałem wcześniej ten gatunek literacki jest jednym z moich ulubionych. Bardzo często sięgam po książki z gatunku powieści historycznej, ale dlaczego się zapytacie? Od lat się interesuję historią, dawno, nieodkrytą, tajemniczą, z której można dowiedzieć wielu faktów, o których człowiek nie miał pojęcia. Nie raz było tak, że dane powieści historyczne  pchnęły mnie do pogłębiania mojej wiedzy historycznej, której namiastkę poznałem na kanwach  poszczególnych powieści przykładem takiego stanu rzeczy są powieści o okresie średniowiecza: Władca Barcelony, Cień Wiatru, Katedra w Barcelonie czy książki, których akcja dzieję się w czasach drugiej wojny światowej: Fabryka oficerów, Trylogia Czas honoru, Tajemnica Twierdzy Szyfrów .  Właśnie to dzięki powieściom historycznym posiadam całkiem sowitą wiedzę historyczną z czasów, które mnie najbardziej interesują i nie raz dzięki ta wiedza pomogła mi w życiu. Z tych przyczyn kocham tak bardzo ten gatunek i uważam, że nie można przejść obok niego obojętnie! Niebawem przedstawia Wam już ostatnią kategorię, czekajcie cierpliwie!!!

    Okładkę do artykułu znalazłem i skorzystałem z niego poprzez stronę http://www.artsfon.com
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga