"Cóż wiemy o miłości" ?, parę słów o filmie:Jane Eyrne 2011

Leave a Comment


„ Cóż wiemy o miłości ? Nic lub prawie nic”. Tak śpiewała kiedyś , słynna  polska grupa beatbittowa. Kiedy nie wpadniemy w jej sidła, nie mamy o niej pojęcia , co za sobą niesie, czym się objawia. Możemy się tylko domyślać co się z nami stanie , jeśli pewnego dnia ona zagości w naszym sercu.
A co mogła o niej wiedzieć tytułowa bohaterka filmu Jane Eyrne? Czyżby też nić?...  
Można zadać sobie takie pytanie już na samym początku tego filmu, będącego adaptacją słynnej powieści wiktoriańskiej. Jane nie miała łatwo w życiu, jej rodzice bardzo szybko pomarły , brat jej matki wziął ją pod swoje skrzydła, jednak szybko skończył swój żywot i młodą angielką zajęła się ciotka, i od samego początku nie akceptowała swojej nowej „córki”.
Robiła dosłownie wszystko, aby jej podopieczna miała koszmarne życie. Doprowadziła nawet do tego, że  Jane została uznana za najgorsza kłamliwą złą dziewczyną , którą trzeba poddać dyscyplinie i wysłać ją do rygorystycznej szkoły dla dziewcząt.
Jak można było się spodziewać i tam każdego dnia główna bohatera była skazana  na same cierpienia bóle .. A wiedziała jedno , musi to przetrwać , gdyż przyjdzie taki dzień kiedy jej los się odmieni, poczuje co to jest szczęście .
Jane wytrzymała serie upokorzeń i zdobyła doświadczenie i udała się w szeroki świat, aby nieść pomoc innym , ale w głębi duszy chciała poczuć jak to jest być osobą zakochaną. Jednak na początku swojej drogi , którą nadal nie była usłana różami trafia do siedziby pana Rochestera, gdzie ma być guwernantką kuzynki swojego Pana. Jane od samego początku , zdobywa zaufanie młodej podopiecznej i zaczyna odnosić sukcesy. Widać, że sprawia ją to wielką radość, mimo że cały czas w jej duszy tkwi przeszłość , której nie może się wyzbyć. Wszystko ma się , jednak zmienić kiedy osobiście będzie mogła poznać Pana Rochestera . Jej pracodawca początkowo wydaje się być oschłym arystokratą , uważającym kobiety za chciwe istoty, które ze słowem „miłość” wiążą wyłącznie sakiewki złota, piękne suknie itd.
Jane jednak dość szybko się przekonuje , że nie zawsze pierwsze wrażenie może świadczyć całkowicie o danym człowieku. Pan Ronchester z każdym dniem coraz bardziej zaczyna adorować Jane , która co prawda na początku odrzuca jego zaloty, jednak z czasem z jej strony także zaczyna rosnąć uczucie. Młoda kobieta nie potrafi się do tego przyznać, dopiero kiedy arystokrata chcę pojąć za żonę inną kobietę Jane mówiąc Rochesterowi o swoim wyjeździe wymusza na nim aby się jej oświadczył .
 Tym sprytnym sposobem Jane spełnia swoje małe marzenie. Jednak , jeszcze nie ma pojęcia co spowoduje ten czyn.
Nadchodzą dla niej dni ciężkie wychodzi na jaw, tajemnica jej ukochanego , że już kiedyś pojął kogoś za żonę.  Wszystko nie wygląda tak, jak myśli Jane. Rochester opowiada jej całą historia, jak jego dawna ukochana popadła w chorobę psychiczną, i on chcąc  ratować swoją lubą od szpitalu dla umysłowo chorych postanowił spróbować wyleczyć ją w domu. Zamknął ją w piwnicy gdyż tylko tak może uchronić ją i siebie od wielkiej katastrofy, którą mogła spowodować dawna jego oblubienica… Jane po tej rozmowie ucieka, kryję się na pięknych angielskich polanach, jest u granic wyczerpania. Od niechybnej śmierci ratują ją Siostry młodego pastora , Jane znajduje u nich schronienie. Podobnie jak poprzednio główna bohaterka nie potrafili uciec od przeszłości i nie może wyrzucić za siebie wspomnień. Dawny ukochany prześladuje ją po nocach widzi go wszędzie , nawet jeśli w bezsenną noc odwiedzą ją młody pastor, ona myśli tym o Rochesterze…
Błądząc w swoich marzeniach młoda kobieta nie zauważyła, że pastor darzy ją uczuciem i chcę , aby została jego małżonką. Biedna Jane uświadamia mu jednak, że darzy go tylko braterską miłoścą , i nic poza tym nie może mu dać. Chociaż młodzieniec uważa , że taki stan wystarczy na początek, a ta właściwa miłość przyjdzie z czasem.
Jane postanawia jednak uciec od niego bo jest pewna , że tylko takie rozwiązanie oszczędzi im wielu cierpień. Znowu widzimy jak  staje się samotna, i ponownie słyszy głos ukochanego , który ją wzywa. Udaje się wiec do jego domu, niestety zastaje tam ruinę domu. Dowiaduje się, że ten pożar spowodowała żona jej umiłowanego.  Główna bohaterka dowiaduje się, że Pan Ronchester  ratując innych domowników stracił wzrok. Jane jest pełna rozpaczy i ma wyrzuty sumienia , że go opuściła. Jednak coś jej mówi, że on gdzieś jest. Idąc za głosem serca odnajduje go na polanie, siedzącego na pniu drewna, głaskającego psa. Następuję spotkanie ukochanych po latach, Ronchester nie może uwierzyć, że to dzieje się naprawdę …
I w tym momencie padają znamienne słowa, które wymawia Jane: „ Jeśli to sen to obudź się”- i staję się to, na co oboje czekali przez całe ciężkie życie pełne : zmartwień, smutków, bólu i cierpienia.
Film jest  opowieścią o pięknej romantycznej miłości, o którą trzeba walczyć zawsze mimo złych okoliczności losu.
Nie zawsze miłość musi być prosta łatwa i przewidywalna. Dla Jane i Ronchestera dużo wody musi upłynąć aby miłość ich połączyła na wieki, zawsze coś im przeszkadza.
Tak na prawdę w ich przypadku od pragnienia miłości do realizacji jest bardzo blisko, ale coś stoi im na przeszkodzie ku zrobieniu decydującego kroku. Dopiero tragizm sytuacji daje im szansę na spełnienie ognistego uczucia , który jest zagnieżdżone w głębi ich ciał.
Twórcy tego filmu stworzyli piękną otoczkę aby przedstawić tą historie w sposób piękny niebanalny, żeby odbiorcy mogli się rozpłynąć się w tej  opowieści, pełnej wszelakich emocji: łez, smutku, śmiechu i zwątpienia.
A koloryt w postaci cudownych zdjęć Adriano Goldmana  oraz dobrej gry aktorskiej w wykonaniu między innymi Mia Wasikowskiej oraz  Michael Fassbendera - stworzył  dzieło ukazujące obraz pięknej miłości czasami  skomplikowanej , dwuznacznej, ale nie niemożliwej do spełnienia.
  Myślę ,że się warto się na niego wybrać do kina i smakować go jak wyśmienite toskańskie wino przy zachodzie słońca.

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga