#2 Złote Globy 2016

2 comments


Jak co roku, na przełomie stycznia i lutego zostaną  rozdane najważniejsze nagrody filmowe, czyli: Złote Globy, Nagrody BAFTA oraz Oscary. Zawsze czekam z niecierpliwością na ten czas i bardzo się tym emocjonuję. Przed samym przyznaniem tych nagród konkretnym twórcom, staram się obejrzeć większość filmów, którym przyznano nominację w określonych kategoriach.
Wracając jednak do samych nagród i nominacji, o których wspomniałem wcześniej. Za nami jest już rozdanie Złotów Globów, a także brytyjskich nagród BAFTA. Dzisiaj w tym krótkim wpisie chcę powiedzieć o Złotych Globach. Skupię się bardziej na nagrodach przyznanych za produkcję fabularne. Niektórzy z Was moi kochani mogą nie wiedzieć czym są te nagrody.

Złote Globy to laury filmowe, które są przyznawane od 72 lat przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Tegoroczna uroczysta Gala odbyła się 10 stycznia 2016 roku w International Ballroom hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills.  

Największymi zwycięzcami tej Gali zostały filmy Zjawa, Marsjanin oraz Steve Jobs. Pierwszy z wymienionych filmów został nagrodzony trzema statuetkami: za najlepszy film dramatyczny, za najlepszy rolę męską (otrzymał ją Leonardo Di Caprio) oraz nagroda za reżyserię  trafiła do Alejandro G. Iñárritu. 
Najnowszy film Ridleya Scotta Marsjanin, może pochwalić się dwoma zdobyczami: za najlepszy film komediowy lub musical oraz za najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu. Ten ostatni laur zdobył Matt Damon.
Trzecim wielkim wygranym tej ceremonii był film Steve Jobs, który został obdarzony przez Jury dwiema nagrodami: za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą (ten zaszczyt przypadł znakomitej Kate Winslet) oraz za najlepszy scenariusz. Tę nagrodę otrzymał Aaron Sorkin. 


Czy wyniki Zlotów Globów mnie zaskoczyły? Powiem Wam, moi drodzy, że tak. Bardzo mnie zaskoczyły, niestety spodziewałem się chociaż jednej nagrody dla takich filmów jak: Big Short, Spotligt, Carol, Brooklyn. Trochę nie mieści mi się w głowie, żeby żaden z tych filmów nie dostał nagrody. Każdy z nich jest bardzo dobry, z przesłaniem i zmuszający do myślenia. Przecież kino, oprócz zapewniania rozrywki, powinno też uczyć, kształcić człowieka, wyznaczać mu nowe ścieżki. Czyż nie mam racji? 

Nagrodzony Marsjanin jest także bardzo dobrym filmem i świetnie zrealizowanym dziełem. Trzyma w napięciu, momentami śmieszy oraz uczy. Rzadko oglądam filmy z kategorii Sci-fi, ale to dzieło naprawdę przypadło mi do gustu. Jednak nie uważam, żeby Marsjanin zasłużył na najwyższe laury. Powtórzę jeszcze raz, film Panna Scotta był naprawdę bardzo dobry, ale według byli po prostu lepsi, którzy bardziej zasłużyli na nagrodę, a ta powędrowała do Marsjanina
Jak pisałem wcześniej dostał on nagrodę w kategorii najlepsza komedia/musical i w grupie filmów nominowanych znalazły się także między innymi Joy, a także Big Short. Oba filmy może nie są wybitne, ale historia i sposób jej przedstawienia, jak i sama realizacja filmu, kreacje aktorskie w obu filmach o wiele bardziej do mnie przemówiły. Jeśli miałbym wybrać, który z nich powinien dostać Złoty Glob, to zdecydowanie wybór padłby na Big Short twórcy stworzyli całkiem inne kino: połączenie dramatu z para-dokumentem edukacyjnych. Można w nim zobaczyć na wiele ekspresji, a szybkość prowadzenia poszczególnych scen jest dopracowana w najmniejszych szczegółach. Widz podczas oglądania tego filmu nie może się nudzić. 

Jednak żeby dobrze ten film zrozumieć musimy być cały czas na nim skupieni, bo ważne elementy tego dzieła mogą nam uciec i możemy go nie do końca zrozumieć. Na potrzebę tego postu napisałem te parę zdań, żeby Wam pokazać dlaczego według mnie ten właśnie obraz ukazujący wielką katastrofę rynku finansowego i nieruchomości zasługuję bardziej na Złoty Glob niż Marsjanin.  


Za najlepszą aktorkę w dramacie uznano Brie Larson, która zagrała w filmie PokójTo wyróżnienie było zaskoczeniem dla dużej grupy ekspertów, gdyż Larson pokonała w wyścigu po Złoty Glob  takie faworytki jak Cate Blenchett - Carol; czy Saoire Ronan - Brooklyn. Statuetką będzie się mogła także pochwalić Jennifer Lewrence - Joy, która została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą w komedii lub musicalu.

Najbardziej się cieszyłem z nagrody dla znakomitego, doświadczonego aktora, który nie jedno w swoim życiu przeżył. Spytacie się o kim mówię? Oczywiście, mam na myśli: Sylwestra Stallone. Stowarzyszenie Dziennikarzy nagrodziło go laurem za najlepszą drugoplanową rolę męską, którą wykreował w filmie: Cred: narodziny legendy. Można z wielu wyborów jury być niezadowolonym, ale w tym przypadku stanęli na wysokości zadania.

Od kiedy śledzę najważniejsze światowe nagrody filmowe mogę stwierdzić fakt, że Złote Globy rządzą się własnymi prawami. Nie są one wyznacznikiem do tego, kto zostanie obdarzony nagrodami BAFTA czy Oscarami. Tydzień temu zostały rozdane nagrody BAFTY, które bym chciał przedstawić w innej formie: Nagrody BAFTA wg Boczara. Mam tylko nadzieję, że będziecie zadowoleni. To samo zamierzać zrobić z Oscarami, ale na pewno też wspomnę o prawdziwych wynikach Oscarów i BAFT, w którymś z artykułów.
Ja sam jestem ciekaw jakie będą wyniki Oscarów, których rozdanie nastąpi już w najbliższy weekend i żywię nadzieję, że złe proroctwa Złotych Globów nie spełnią się....
A Wy jak sądzicie kto w tym roku sięgnie po Oscary?

Lista nagrodzonych:
NAJLEPSZY DRAMAT:
„ZJAWA”

NAJLEPSZA KOMEDIA LUB MUSICAL:
„MARSJANIN”

NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE:
LEONARDO DICAPRIO – „ZJAWA”

NAJLEPSZY AKTOR W KOMEDII LUB MUSICALU:
MATT DAMON – „MARSJANIN”

NAJLEPSZA AKTORKA W DRAMACIE:
BRIE LARSON – „POKÓJ”

NAJLEPSZA AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU:
JENNIFER LAWRENCE – „JOY”

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY:
SYLVESTER STALLONE – „CREED”

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA:
KATE WINSLET – „STEVE JOBS”

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY:
„W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY:
„SYN SZAWŁA”

NAJLEPSZY REŻYSER:
ALEJANDRO G. IÑÁRRITU – „ZJAWA”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ:
AARON SORKIN – „STEVE JOBS”

NAJLEPSZA MUZYKA:
ENNIO MORRICONE – „NIENAWISTNA ÓSEMKA”

NAJLEPSZA PIOSENKA:
WRITING’S ON THE WALL, WYK. SAM SMITH – „SPECTRE”

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY:
„MR. ROBOT”

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM:
TARAJI P. HENSON – „IMPERIUM”

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM:
JON HAMM – „MAD MEN”

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY LUB MUSICAL:
„MOZART IN THE JUNGLE”

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU:
RACHEL BLOOM – „CRAZY EX-GIRLFRIEND”

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU:
GAEL GARCÍA BERNAL – „MOZART IN THE JUNGLE”

NAJLEPSZY SERIAL LIMITOWANY LUB FILM TELEWIZYJNY:
„WOLF HALL”

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM:
LADY GAGA – „AMERICAN HORROR STORY: HOTEL”

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU, SERIALU TELEWIZYJNYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM:
MAURA TIERNEY – „THE AFFAIR”

Podczas pisania artykułu korzystałem z następujących źródeł:Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

2 komentarze:

  1. Trzymam kciuki za to, żeby Stallone zdobył Oscara - mnie również nagroda dla niego bardzo ucieszyła. Jest świetnym aktorem i wielką osobowością kina, cudownie, że został doceniony.

    Brak statuetek dla wymienionych przez Ciebie również mnie zaskoczył, ale cóż, chyba w tym roku wygrało efekciarstwo ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tam się cieszę, że nikomu nie odbilo dawać Mad Maxowi nagrody. Tego się boję.
    Mam nadzieję, że Oscary nie zawiodą.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga