Top 10: wymarzone prezenty książkowe

1 comment
 


Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.Włączając się w akcję autorki bloga http://www.kreatywa.net , chciałbym Wam przedstawić przestawić jeden z wielu rankingów , które będą się systematycznie pokazywać na moim blogu. Jako , że święta biegną do nas niczym Strus Pendziwiatr, warto by się było zastanowić na tym, co byśmy chcieli dostać w tym roku od Elfów i ich Wielkiego Potężnego Szefa. Jako , że najlepszym prezentem dla Boczara są książki, to po długich rozmyślaniach wybrałem 10 książek( co nie było łatwym zadaniem ;p) , na których zdobycie jestem najbardziej „napalony”! A więc oto mój ranking.


1. David Lagercrantz, Zlatan Ibrahimović- Ja Ibra – Futbol to jedna z moich pasji, a że lubię łączyć ją z książkami , to ponieważ ta Biografia Wielkiego Zlatana jest najlepszą książką piłkarską z tego gatunku z ostatnich lat to musi ona się znaleźć na mojej półki. Chęci zdobycia tej książki nie zmienia fakt , że nie do końca darzę sympatią Zlatana. Najbardziej mam mu za złe odejście z Juventusu do Interu , kiedy „Biała Dama” najbardziej go potrzebowała. Jest to kontrowersyjna o jednym z najbardziej kontrowersyjnym piłkarzu ostatnim lat, który nie przybiera w słowach o samych sobie, trenerach z którymi , pracował , o piłkarzach z którymi grał oraz o sytuacjach w których się znalazł.2. Andrzej Iwan- Spalony- Kolejna pozycja piłkarska , która powinna się znaleźć w mojej małej składnicy książkowej. Historia jednego z najlepszych polskich piłkarzy lat 70 i 80. Pan Andrzej pisze w swojej autobiografii nie tylko o blasku sławny jako piłkarza i człowieka, ale pokazuje także jakie są minusy bycia na świeczniku czyli w jego przypadku jest to , korupcja hazard, kobiety, narkotyki alkoholizm , nieudane próby samobójcze.. Były piłkarz między innymi Górnika Zabrze okrywa tajemnice przed czytelnikiem , które gdyby nie jego „spowiedź” prawdopodobnie nie wyszły by na światło dzienne.  3. Michael Streissguth- Johnny Cash. Biografia- Jak podkreślałem nie raz ,uwielbiam czytać Biografie wielkich postaci ze świata muzyki, filmu czy sportu. A nie ma co się oszukiwać Pan Cash, wielkim muzykiem był i takim go zapamiętamy . Dlatego jak zobaczyłem tą książkę na półce w księgarnie nie miałem wątpliwości, że muszę ją przeczytać. W owej księgarni nie oparłem się pokusie , żeby nie przejrzeć paru kartek i to co tam przeczytałem potrafiło do mnie przemówić- „im dłużej tej książki nie przeczytam bym bardziej w mojej duszy będzie wzrastać chęć jej posiadania”. W tej książce poznajemy jakim człowiekiem, był Pan Johny , jak to się stało że zaczął śpiewać , i dzięki komu i jak to się stało, że dzisiaj jest obrazowany jako twórca chyba najbardziej pro amerykański, pro społeczny mówiący o sprawach tak bliskich i tak małych, że aż pięknych( teoria na podstawie książki Marka Wałkuskiego „Wałkowanie Ameryki”). 4. Elżbieta Cherezińska- Korona śniegu i krwi. Jako miłośnik powieści historycznej okresu średniowiecza wielbiący się zanurzaniem w tej tematyce, zobaczywszy okładkę tej książki na wystawie po raz kolejny powziąłem zamiar o poproszę o nią Pana Mikołaja. Kolejną przesłanką do zdobycia tej książki, jest to że jest ona napisana przez polską autorkę a rzadko mam okazję czytać powieści historyczne polskich twórców, trzeba to zmienić jak najszybciej! Autorka staje przed trudnym zadaniem a mianowicie połączyć powieść fantasy z powieścią historyczna i akcje umieszcza w czasach Piaskowskiej Polski czy jej to się uda , o tym się na pewno przekonał, tylko kiedy? Czas pokaże , oby jak najszybciej:D!!

                                                 8.MarcinGutowski- Trójka z dżemem - palce lizać!  Biografia pewnego radia. Jeśli ktoś mnie chociaż trochę zna , to wie o mojej wielkiej pasji do Radiowej Trójki i ludzi , którzy ją tworzą. Jednym słowem jeśli ta książka nie znajdzie się w moich dłoniach oznacza to tylko jedno – jeden wielki boczarowy skandal ! Książka opowiada o „Trójce” : jak się tworzyła , jakie przeżywała kryzysy, jacy ludzie przez nią się przewijali itd. Wszystko aspekty zostały w tej książce stworzone poprzez serie anegdot , które bawią do łez. Dowiemy się z niej o takich wielkich postaciach Trójki jak Wojciech Mann, Piotr Kaczkowski, Marek Niedźwiecki, Magda Jeton .  
6. Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz- Nergal. Spowiedź heretyka. Oprócz Biografii dużym uznaniem w mojej kolekcji „wytrawnego czytelnika” cieszą się wywiady „rzeki” z ludźmi , którzy zostali przez samego siebie lub przez media wykreowani na kontrowersyjne „złe” jednostki . Za takiego człowieka można uznać po części Nergala czyli Adama Darskiego(wokalistę Behemota) , ale trzeba podkreślić, że jeśli ktoś z Was moimi Drodzy Czytelnicy wczyta się różne w wywiady z Panem Adamem może dość do wniosków, że on nie jest żądnym demonem, satanistą , ani zagrożeniem dla ładu społeczności w naszym kraju. Jest człowiekiem inteligentnym , bardzo oczytanym , mającym całe mnóstwo zainteresowań, ceniącym sobie wiele wartości narodowościowych. Ten wywiad rzeka ukazuje Adam Darskiego wg opinii ludzi, którzy mieli przyjemność tą książkę jako takiego jakim jest naprawdę a nie tym na jakiego próbuje się go wykreować Mam tylko nadzieję, że niedługo i ja ją przeczytam . Już nie mogę się doczekać!
     
7. Stefan Szczepłek – Mecze, które wstrząsnęły światem z serii Złote Jedenastki kolekcja piłkarska Polityki. Kolejna pozycja z działu cudownego futbolu , który jest bliski od około 20 lat. Rok temu na gwiazdkę dostałem w prezencie 3 -cią część tej Serii pod tytułem „50 legend futbolu”, przeczytałem ją bardzo szybko – bez zatrzymania się prawie. Już nie mogłem się doczekać kiedy będę mógł zdobyć kolejną część . Postanowiłem , że następnego tomu nie kupie tylko poczekam aż może ktoś znowu sprawi mi radość i kupi następną część(magiczna tradycja gwiazdkowa) . Czy moje marzenie się spełni? Ta Część napisała jest przez znakomitego dziennikarza sportowego Pana Stefana Szczepłka, znawcy historii piłki nożnej opisuje on w niej najważniejsze mecze w historii piłki kopanej , do których często się wraca z wielkimi emocjami i przez które prawdziwy kibic nie śpi po nocach i ma koszmary..


         8. Martin George R. R.- Starcie Królów. Drugi tom cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Czasem także sięgam po powieści fantasy, od czasów kiedy moim oczom ukazał się serial Gra o Tron i jego kontynuację , powziąłem decyzję o zanurzeniu się w powieściach z tej Serii . Dlatego muszę uzbierać i przeczytać całą kolekcję tej Sagi. Pierwszą część jak na razie niebawem mam zamiar wypożyczyć, ale że nie lubię zbyt długo czekać na następne historie z tego samego cyklu to zbieranie Sagi o Pieśni Lodu i Ognia chcę rozpocząć właśnie od „Starcia Królów”. Która jest jak wiadomo konstytucją „Gry o Tron”.  9. Przemysław Tyszka- Prawa barbarzyńskie o czynach przeciw ciału i cielesności człowieka od końca V do początku IX wieku. Corpus hominis jako kategoria kulturowa- Trzeba także czasami odejść od czytania samych powieści historycznej i skupić się na książkach czysto historycznych. Jeśli by ktoś by mnie zapytał jaki okres w historii interesuje mnie najbardziej powiedziałbym , że zdecydowanie średniowiecze ,a szczególnie jego zaczątki oraz losy narodów barbarzyńskich. Rok temu dostałem w prezencie choinkowym książkę Pana Karola Modzelewskiego „ Barbarzyńska Europa” w której autor opowiada początku powstania ludów barbarzyńskich . Możemy z niej się dowiedzieć o zwyczajach, prawach barbarzyńskich o terenach jakie zdobywali. Przeczytałem ją bardzo szybko i tym roku chciałbym swoją wiedzę na temat barbarzyńców poszerzyć dlatego na kolejny prezent wybieram pozycję Pana Przemysława Tyszki w której opisuje szczegółowo prawa barbarzyńskie przede wszystkim odnoszące się do uszkodzeń ciała i przestępstwa przeciw cielesności między V-X wiekiem. Książka łączy dwa moje koniki naukowe ,a mianowicie prawo karne ze historią średniowiecza i mam , dlatego może książki znajdzie miejsce pod moją choinką. 
   
   10. Hołownia Szymon- Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie. Aaną przez jednego z najlepszych dziennikarzy –publicystów zajmujących się tematyką religii i wiary. Tym autorem jest Pan Szymon Holownia, który już nie raz napisał dzieło z tej dziedziny. Ukazał w swych książkach w bardzo zabawny sposób , jak tak naprawdę wygląda kościół , jak należy podchodzić do wiary , jakie schematy panują w wierze katolickiej panują i co musi zrobić wierny chrześcijan , żeby nie zginąć w tej matnii.
W tej książce Hołownia zabiera nas jednak w cudowną podróż po całym świecie aby pokazać jak wygląda w innych miejscach chrześcijaństwo . Możemy zobaczyć , że w każdym zakątku kuli ziemskiej każdy inaczej patrzy na chrześcijaństwo. Jak w innych swoich książkach twórca o wszystkim opowiada z dużą dawką humoru , lekkiej ironii wplatając w to wszystko pokaźną ilość anegdot , dzięki którym o sprawach poważnych dowiadujemy się z przymrużeniem oka. Można nawet zadać sobie pytanie czy czasem podczas różnych na tematy poważne i wyniosłe odrobina lekkiego żartu nie jest przydatna? .

Moi Kochani Czytelnicy, które jeśli w ogóle z tych książek znajdzie się w moim posiadaniu w dniu 24 grudniu 2012, zależy od Pana w Czerwonym kubraku :p…. Jedno jest pewnie , jeśli będe miał szczęście je ułożyć na swoim regale, to po niedługim czasie zostaną poddane rzeczowej i wnikliwej ocenie Boczarowej ocenie , która zostanie zamieszczona na tym blogu:D!!


Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Futbolowe książki chętnie sprawiłabym i Tobie, i sobie :) Bardzo ciekawy zbiór - zaskoczył mnie w nim Hołownia. A obok Hołowni Nergal, którego i ja chętnie widziałabym na swojej półce.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga