W obronie rodziny czyli słów kilka o powieści duetu pisarskiego Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt pod tytułem „ Ciemne sekrety”.

Leave a CommentWiadomo nie od dzisiaj, że kryminały pochodzące z regionu skandynawskiego są najlepsze na świecie i zyskały dużą popularność wśród wielkiej rzeszy czytelników, nie tylko pasjonatów powieści kryminalnych. Gatunek okazał się wielkim kasowym sukcesem literackim , co chwile powstają nowe powieści różnych autorów , na całe szczęście większość z tych książek można uznać na dobrą literaturę w swoim gatunku . Skandynawia warto podkreślić stworzyła swoisty gatunek kryminalny, a mianowicie kryminał obyczajowy, w którym fabuła powieści nie opiera się tylko na wątku zabójcy , ale także autor tworzy inne wątki obyczaje, dzięki czemu po przeczytaniu powieści czytelnik może się wiele   dowiedzieć o mentalności narodu skandynawskiego , poznać ich zwyczaje, sposób życia i charakter tego społeczeństwa. To pewnie z tych powodów , te książki cieszą się tak dużym powodzeniem wśród społeczeństwa na całym świecie;), moim oczywiście także.

W swoim życiu przeczytałem już wiele kryminałów tego typu i ciągle nie mam ich dosyć , ciągnie mnie do nich jak psa do świeżej wędzonej kiełbasy, jak fana United do kolejnego meczu ich kochanego zespołu..

Tym razem, mam Wam moi Kochani do zaprezentowania   kolejną powieść kryminalną , wydaną w tak zwanej „Czarnej Serii” w Oficynie Wydawniczej Czarna Owca.  Ta powieść nosi nazwę „Ciemne sekrety”. Została ona napisana przez duet debiutujących na rynku dwóch scenarzystów programów rozrywkowych w Szwecji:   Michaela Hjortha oraz Hans Rosenfeldta. Zwrócę uwagę, ze  ten twór literacki został uznany najlepszym kryminałem w roku 2010 i został włączony do rodziny powieści , które kontynuują  dzieło tragicznie zmarłego jednego z ojcu szwedzkiego kryminału Stiega Larssona. Także moi Drodzy czas rozpocząć moją opowieść o tej pozycji literackiej Gotowi jesteście?
Do komisariatu w na pozór spokojnego , ułożonego szwedzkiego miasteczka Västerås dzwoni zaniepokojona matka 17 letniego syna Rogera , zaniepokojona faktem ze jej syn od 3 dni nie daje znaku życia. Kobieta przewiduje najgorsze i prosi policję o pomoc w poszukiwaniach swojego syna. Organy policji jednak nie od razu podejmują działania śledcze, dopiero po 3 dniach zakładają sprawę o zaginięcie młodego Rogera i rozpoczynają głębokie przeszukiwania miasta i jego okolic. Do poszukiwań policja prosi także grupę harcerzy , którzy mają przeszukać las i niestety dla dwóch harcerek znajduje one w ciemnym lesie ciało chłopca , którego ktoś oprócz pozbawienia życia, wyciął mu   serce.. Całe miasteczko jest w szoku . Komendant policji miasteczka w którym toczy się akcja prosi o pomoc, Krajową Policję Kryminalną , aby pomogła im w rozwiązaniu tej zagadkowej śmierci. Na początku myślą , że chłopak padł ofiarą seryjnego mordercy i badają sprawę pod tym względem . Jednak gdy ten trop jest fałszywy, szef zespołu kryminalnego postawiana włączyć do zespołu swojego dawnego przyjaciela Sebastiana Bergmana, psychologa i specjalistę od spraw kryminalnych i seryjnych zabójców. Cała reszta zespołu jest zbulwersowana tą decyzją , gdyż Pan Psycholog uchodzi za człowieka , zadufanego w sobie w swojej wielkości , zawsze chcę wygrywać i uwielbia zdobywać kobiety jak kolejne trofea.. Szef zespołu Torkel stawia na swoim i jego grupa działa dalej . Sebastian zaczyna badać historie zamordowanego , kim była jego matka, jaki były kontakty zamordowanego z ojcem, gdzie chodził do szkoły, jak go postrzegali inni ludzie. Wszystkie tropy prowadzą do ułożonej , elitarnej szkoły oraz  dyrektora tej placówki. Ta instytucja  jednak skrywa w swoich murach wiele sekretów.. Jedna z śledczych się dowiaduje, także o tym że Roger spowodował wyrzucenie woźnego Alexa ze szkoły .Chłopak doniósł na pracownika szkoły, że handluje on z młodzieżą alkoholem .. Czy to woźny zabił Rogera w odwecie, czy może Roger był w specyficzny sposób powiązany z dyrektorem szkoły, a dlaczego tak naprawdę Sebastian wrócił do rodzinnego miasteczka czy miał jakiś w tym cel, czy on także ma jakieś ciemne sekrety? Nie nie, na te pytania nie mogę Wam niestety opowiedzieć, każdy z Was pozna odpowiedzi tylko wtedy, jeśli tylko zdobędzie tą książkę w ręce i zanurzy się w niej czytaniu , bo naprawdę warto. A muszę zaznaczyć , że „ Ciemne sekrety są pierwszą częścią Sagi w księgarniach można już trafić na drugą część o znamienitym tytule Uczeń.

Tym razem oddaje w wasze ręce i oczy dobry kryminał obyczajowy typu szwedzkiego, zawierający szereg różnorakich wątków. Czytelnik podczas wtajemniczania się w tą powieść, na pewno nie będzie się nudził. Jest to pozycja literacka , bardzo ciekawa, dająca do myślenia, napisana z inteligencją. Fabuła wciąga od samego początku do końca, czytając ją nie nudzimy się chcemy być wprowadzeni dalej w głąb jej treści.. Dużym plusem tego kryminału jest wielowątkowość tematyczna. Autorzy nie tylko mam przedstawiają sprawę zabójstwa dochodzenia do prawdy przez śledczych, ale także ta książka mówi nam wiele o ludzkiej psychice, o pożądaniu, namiętności , które w dużym stopniu łączą się z tytułowymi sekretami.
Dowiemy się z czytania tej pozycji, że każdy z bohaterów ma jakieś sekrety , których nie może wyjawić , bo jeśli to zrobi nie tylko znajdzie się w niekorzystnej sytuacji wobec innych, ale misterny plan polegający na wymazaniu pewnych rzeczy z pamięci spali na emocjonalnej panewce..

Często się słyszy opinie czy to w fachowej prasie, czy w mediach, ze tego typu powieści nie wnoszą nic nowego do współczesnej literatury , że są to tak zwane zapychacze grafomance. Ja osobiście pokuszę się o nie zgodzenie się po troszku z tym poglądem . Bo zauważycie, czy czytając jedną z powieści kryminalnych osadzonych w Szwecji nie poznaliście w pewny sposób osobowości zabójców, motywach ich działania albo nie mogliście się dowiedzieć jak działa ludzka psychika i emocji , kiedy jakieś dobra jak miłość, wolność czy dobro własne czy rodzinny są zagrożone? Warto się zastanowić nad tym czy ludzie mogą rożnie reagować , żeby uchronić swoich najbliższych od rzeczy najgorszych . Czasami takie stany mogą nawet doprowadzić do czynów nie zgodnych z prawem..  Autorzy w tej powieści , takie nam zadali pytania- co jesteśmy wstanie zrobić, żeby uchronić najważniejsze dla nas dobra? i czy można usprawiedliwić zabójstwo nawet jeśli pozbawienie życia jednego człowieka doprowadzi do ochrony własnej rodziny… Każdy z Was odpowie sobie na to pytanie we własnym sumieniu – ale żeby to zrobić najpierw sięgnijcie po książkę bo naprawdę warto..

W „ Ciemnych sekretach”  autorzy w kapitalny sposób stworzyli z czystą maestrią kreację każdo razowego bohatera. Wyrazistość , nie przewidywalność olśniewa czytelnika, czuje się on jakby szedł razem z postaciami tej powieści w głąb zagadek opisanych w tej książce . Za plus można  , także uznać nie wkładania w usta bohaterów zbyt dużej cukierkowości czy słodkości , od których czasami może mdlić..- w tym przypadku autorzy stanęli na wysokości zagadania i otrzymaliśmy postacie , pełne charakteru , zadziorności, którzy posiadają wiele sekretów, które i tak niebawem wyjdą na światło dzienne, chociaż jeszcze o tym nie wiedzą.
Podsumowując tą książkę, podkreślę w paru słowach dlaczego warto ją przeczytać. Przekazuje Wam kryminał z najwyższej półki, pełen zwrotów akcji, inteligencji, emocji oraz nietuzinkowości , oraz tajemniczych bohaterów, których osobowości dodają kolorytu i każdy z czytelnik chciał by poznać..

Czytając tą książkę ciągle miałem wrażenie , że wiem kto jest mordercą , ale autorzy co jakiś czas odżegnywali mnie od moich teorii, dopiero jakoś na 40 stron przed końcem byłem pewien, kto jest sprawcą czynu zabronionego, a jestem ciekaw , Komu  z Was uda wpaść na trop tego złoczyńcy , który dokonał okropnej zbrodni na Rogerze..

Ja spędziłem wiele wspaniałych, mrocznych chwil ,  mogąc zanurzyć się tym dziele.  Gdy już zakończyłem czytać ten twór epicki, czułem ból molowy, ze ta książka musiała się tak szybko skończyć,ale cóż coś się kończy, a coś zaczyna”, jak mawia klasyk.

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga